Seriál "Představujeme plzeňskou policii tak, jak ji neznáte" 3. díl - OOP

Včera jsme publikovali druhý díl našeho miniseriálu, kdy Vám postupně ukážeme většinu složek Policie ČR v Plzni. Sami policisté Vám představí jednotlivá pracoviště, co na kterém z nich konkrétně dělají, i proč a jak by jste Vy sami mohli k policii nastoupit.

10. dubna 2015 10:40 , aktualizace pondělí 17. října 03:34

Složky PČR

V dalších dílech se můžete těšit na opravdu zajímavá místa, jako je kriminálka, policejní technici, psovodi, střelby s policisty nebo dokonce i rozhovor s nanejvýše utajenými odborníky z Toxi týmu. Dnes jsme se vydali na OOP Slovany a můžeme tak přinést již třetí díl.

Obvodní oddělení policie

Dnes jsme navštívili jedno plzeňské Obvodní oddělení Policie ČR, kde jsme zastihli mladého praporčíka Marka, takzvaného „stálistu“, tedy policistu držícího stálou službu.


Položili jsme mu tři otázky:

Proč jsi šel k Policii ČR?

Mě už to napadlo jako malého kluka, když jsme si hrávali, tak jsem byl vždycky policajt. Když jsem dospěl, viděl jsem v tom hlavně zajímavou práci, ve které se člověk dostane na zajímá místa a do mimořádných situací.

Co konkrétně v práci děláš a proč ti to vyhovuje?

U Policie ČR pracuji šest let a jsem na Obvodním oddělení, čili v naší hantýrce, jsem obvoďák.
Do náplně mé práce patří nabrat, evidovat a objasňovat trestnou činnost na našem obvodě. Na každý případ vedu spis, doplňuji do něj vše potřebné, vyslýchám podezřelé, svědky a samozřejmě také poškozené. Čerpám mimo jiné i z takzvané místní znalosti, jelikož znám riziková místa mého obvodu i naši galerku.
Moje práce nejvíc připomíná skládání mozaiky, ve které jedna výpověď doplňuje druhou a vše koresponduje se zajištěnými stopami i s ohledáním místa. Je to přesná, až perfekcionalistická práce, na jejímž konci, pokud vše dobře dopadne, je objasnění daného trestného činu či přestupku.

Proč bys tuto práci doporučil kamarádovi?

Máme na dnešní dobu průměrný plat a další výhody, dané nám služebním poměrem ve kterém jsme. Určitě také proto, že jsme skvělá parta a že při práci jako je tato poznáš, co v kom doopravdy je. Moji kolegové jsou zároveň i moji nejlepší přátelé a tvoří mi druhou rodinu, na kterou se vždy mohu spolehnout.