Seriál „Představujeme plzeňskou policii tak, jak ji neznáte“ 7. díl – Toxi tým

Toxi tým – boj s narkotiky. Na tento rozhovor jsem se bezesporu těšil nejvíc. Setkání s kriminalistou z Toxi týmu člověk nezažije denně.

16. dubna 2015 06:45 , aktualizace pondělí 17. října 03:35

Složky PČR


Plzeňský Toxi tým spadá pod Městské ředitelství policie Plzeň a je zřízený v rámci 1. oddělení SKPV Plzeň-město.

Zatímco někde jsemmusel policisty k rozhovoru téměř přemlouvat, „toxíci“, jak si sami říkají, se toho nebáli. Místo jednoho mě v kanceláři čekají hned dva a během pár minut se připojí ještě třetí.

„Placky“, jak říkají svým odznakům, se buď pohupují na řetízcích na krku, či jsou frajersky připnuté na opasku, všichni mají na boku pistoli, či alespoň pouzdro na ni, protože „železo v kanclu přece tahat nebudou“. Pokud mi někdo připomíná skutečné americké seriálové poldy, je to tahle parta. Sálá z nich energie a nadšení pro svou věc.

V tomto případě, kdy se policisté z tohoto týmu často pohybují ve velmi rizikovém prostředí, by mohli být jakékoli nevhodně zveřejněné informace pro tým ohrožující a tak mluvčího téhle skupiny raději překřtíme na Radka, ačkoli se samozřejmě jmenuje jinak.


Nestačil jsem ani položit své otázky, když kluci sami spustili.

Já sloužím necelých dvacet let, ale to vůbec není to hlavní, na mě se vyprdni a piš o týmu! Drogy jsou velmi specifická práce, starý mazáci z kriminálky ti sice řeknou, že loupežím se říká královna zločinu, jenže to dnes už dávno neplatí.

Drogy jsou strašný svinstvo a my denně vidíme, co s lidmi udělají. Ona někdy stačí první dávka a člověk pak z toho expresu už nevystoupí nikdy. Nejhorší jsou dopady drog na děti, což se samozřejmě týká bohužel i Plzně. Napiš tam pravdu, že nám v Plzni fetují i děti, alfa-omega tohoto problému je rodina a pak chvíli po ní v závěsu škola. Kluk, co celý odpoledne lítá na fotbale a chce mít nějaké výsledky, hulit nepůjde a po tvrdých drogách nesáhne samozřejmě také. Rodiče by se samozřejmě měli také zajímat, jaké má jejich potomek kamarády a jaké party se drží.

Dalším smutným jevem poslední doby, je generační jev závislosti na drogách. Když jsem sem před mnoha lety nastupoval, vyšetřovali jsme pana XY za drogy a dnes ve stejné průšvihu s drogami lítají i jeho potomci.


Já vidím, že mé tři otázky dnes asi nepoužiji a tak ze sebe jen vykoktám, co vlastně v práci dělají. Kluci se na mě podívají jako na Bimba, protože o tom celou dobu přece mluví.

Aha tak oficiálně! Práce s informacemi, práce v terénu, pronikání do zájmového prostředí a mnoha dalšími způsoby potíráme trestnou činnost spojenou s drogami.

Někdy ale děláme i zpovědní vrbu. Ono se nám dost často stane, že ten závislý chudák prostě jen potřebuje pomoct, přijde sám, aniž by něco spáchal, je fakt na dně a bojí se, že něco provede. V tom případě se známe a samozřejmě spolupracujeme s mnoha odborníky, kteří mu tu pomoc poskytnou.

My to u tebe četli. Smějí se. Teď se zeptáš proč jít k nám, viď? Tak k nám se dostane jen zkušený policista s praxí, ale když to potřebuješ vědět, řeknem ti to. Peníze tu nehledej, ale adrenalin, riziko, naštvanou manželku a dobrodružství, toho všeho máme dost. Pak tu najdeš skvělou partu a perfektní tým.


Teď už musíme pádit do terénu, ale jednu věc tam si tam ještě napiš, takový malý vzkaz některým lidem, co to budou možná číst:

Pokud dealuješ a my tě ještě zatím nesebrali, tak to neznamená, že o tobě nevíme!


Zatím jsme vydali: