Seriál „Představujeme plzeňskou policii tak, jak ji neznáte“ 9. díl - Psovodi

Poslední díl jsme věnovali partě nejen klukům – psovodům, ale hlavně jejich chlupatým, čtyřnohým kamarádům

21. dubna 2015 05:55 , aktualizace úterý 10. října 13:40

Složky PČR

Tento díl měl vyjít včera, tedy v pondělí, ale jak jistě většina z vás ví, policejní psovodi měli úplně jiné starosti, než se bavit s novináři, protože byli odesláni na Slovany k možné bombě na poště.


Devátým dílem zatím končíme náš seriál, který vám měl netradičním způsobem představit policisty, kteří chrání zde v Plzni naši bezpečnost. Samozřejmě ale nebudeme zastírat, také vás měl inspirovat, aby jste sami zapřemýšleli, jestli se zrovna vy nehodíte na tuto důležitou a prospěšnou práci.


Přes obrovský rozmach techniky, vyšetřovacích postupů, moderních silných aut nebo nové výzbroje a výstroje, se u policie celé generace nemění jen jedna jediná věc a to je vztah a vděk psovoda k jeho parťákovi a naopak láska a nadšení, se kterými pes plní své úkoly jen proto, aby svému pánovi udělal radost.

Na „psinci“, jak říkají psovodi své základně, správně ale Oddělení služební kynologie, skupina základních kynologických činností (Plzeň – město), mě čekalo hned několik policistů, kteří se společně vrhli do představování své práce.


Při prvním pohledu mi nejvíc připomněli partu z Toxi týmu. Sálalo z nic nadšení pro jejich práci, vztah ke zvířatům a také byl vidět volnější ustrojovací režim, který je logický, neboť kravatu si k psovi vezmete jen těžko.


Proč jste šli u policie k psovodům?

Proč šli u policie zrovna k psovodům, vysvětlili všichni stejně. Rozmanitá práce se širokým polem působnosti, kdy se jako psovod dostanete snad ke každé policejní práci, i to, že se každý z nich před nástupem věnoval činnosti se psy nebo alespoň psa nějaké větší rasy doma měl.Vysvětlili mi také, že práce psovoda není pro každého, protože pes je zároveň i kamarád a parťák, takže většina policistů má toho svého doma a když to doma náhodou nejde, tak za ním do psince prostě musí 2x denně zajet, volno nevolno.


Co konkrétně v práci děláte a proč vám to vyhovuje?

I odsloužený den psovodů je jiný, než u ostatních složek policie. Psovod slouží sám jen se psem a společně vykonávají 24hodinovou službu, kdy jsou k dispozici kolegům z OHS nebo OOP a v případě nutnosti třeba i kriminalistům.

Nemyslete si ale, že psovodi jen jezdí a čekají na případ. V rámci služby provádějí svůj osobní výcvik, jako jsou střelby, taktika, donucovací prostředky a nebo provádějí výcvik psa, například pachové práce, obrana, poslušnost a tak dál.

Samozřejmě prvořadě jsou ale k dispozici operačnímu středisku, takže pokud operační zavolá, je jasné, že všemu je konec a vyráží se na případ.


Proč bys kamarádovi doporučil službu u policie?

Komu by kluci doporučili práci psovoda u Policie ČR? Určitě kamarádovi, který má velmi tolerantní rodinu, která je ochotna přijmout do rodiny parťáka vpodobě služebního psa. Jeho manželka pak musí počítat s tím, že bude muset prát uniformu daleko častěji než u ostatních. U této práce je nutné počítat stím, že služba nekončí přesně v8 ráno zavřením skříňky, ale prvořadý je vždy pes a to 365 dní vroce.

Dalším předpokladem této práce musí být schopnost se stále učit a zdokonalovat, protože psovod musí znát vše o práci snad všech policejních složek, protože je volán na celou škálu případů a setká se opravdu s čímkoli.

Psovod je tak trochu lovec - samotář, vyráží sám a mnohdy, než dorazí posily, se v kritické situaci musí spolehnout sám na sebe a samozřejmě na čtyřnohého kámoše vedle sebe.


Co vše dělá psovod?

Práce psovoda je především zajistit vycvičenost služebního psa, se kterým je vykonávána služba vrámci policie na území Městského ředitelství Plzeň – město. Psovod zajišťuje vpodstatě servis všem policistům, spadajícím pod toto ředitelství.


Náplň práce

  • zajištění zakročujících hlídek vrámci zákroku – veřejný pořádek
  • asistence při prohlídce objektů (PCO)
  • asistence při pronásledování ujíždějícího vozidla, kde hrozí, že řidič nebo pachatel uteče zvozidla
  • asistence pokud hlídce nebo oznamovateli utíká pachatel zmísta činu – psovod je přivolán kvyhledání a vypracování pachové stopy
  • pátrání po pachateli vterénu tzv – zelená taktika, kde má služební pes nenahraditelnou funkci – bývá použit kpropátrání prostoru, avizaci osob, vypracování stopy nebo pouze kzajištění hlídek
  • pátrání po pohřešovaných osobách
  • asistence při ohledání místa činu – nalezení předmětů, pocházejících ztrestného činu (ať už je to nástroj, kterým se pachatel dostával do vozidla, domu, chaty, ulomený zámek, odhozené peněženky, doklady zloupežného přepadení atd.)
  • psovod je povolán kvyhledání vystřelených nábojnic
  • a mnoho dalšíhoZatím jsme vydali: