Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Olej a voda se vždy rovná katastrofa

Hasiči opět varují před častou chybou

13. října 2020 18:01 , aktualizace 18:06

Hasiči

     Na sociálních sítích se v posledních dnech objevilo video zahoření fritovací nádoby ve fastfoodu. Na tomto videu je dobře vidět častá a bohužel velmi nebezpečná chyba, která téměř vždy vede ke zranění lidí a vzniku velkého požáru.
     Muž ve videu totiž zareagoval nejhůř, jak mohl a hořící olej se pokusil uhasit vodou. Samozřejmě došlo k explozi, respektive prudké reakci, kdy se voda při styku s hořícím olejem okamžitě mění v páru a ta rozptýlí kapky hořícího oleje v podobě velké ohnivé koule, která má hlavně v uzavřených prostorách kuchyní ničivé následky.

     Co přesně se stalo, vysvětlil mluvčí hasičů: "Na rozdíl od jiných hořlavých látek, jako je třeba benzín, jsou jedlé tuky a oleje při teplotě vzplanutí od 300 - 3800°C ještě kapalné. Tento extrémně vysoký teplotní potenciál se mnohem hůř zchladí a nebezpečí opětného vzplanutí je u nich mnohem vyšší.
     Každá normální vodní kapka, která se ponoří do tohoto vřícího tuku, zvětší rázem svůj objem 1700 krát, tzn. exploduje a rozhodí hořící tuk do celého prostoru."

Velmi vážný případ z Plzně

     Podobný případ s velmi vážnými následky se odehrál i v Plzni. Před dvěma lety jsme informovali o případu, kdy mladý muž smažil na pánvi, přičemž došlo ke vznícení oleje. Muž zareagoval nejhůř jak mohl a hořící olej se pokusil uhasit vodou. Samozřejmě došlo k explozi.
    Podle hasičů naštěstí byt od hořícího oleje nechytil, kromě zraněného muže však byla v bytě nalezena i jeho matka, která byla v bezvědomí. Hasiči společně se záchranáři ženu resuscitovali a ve vážném stavu transportovali do nemocnice.
     "Ženu narozenou v roce 1952 jsme museli napojit na umělou plicní ventilaci a byla transportována na Emergency Fakultní nemocnice Lochotín. Muže narozeného v roce 1984 jsme po ošetření transportovali na interní ambulanci Fakultní nemocnice. Muž nebyl ohrožen na životě, ale jeho matka je v kritickém stavu," uvedl nám tehdy k případu tiskový mluvčí záchranářů.

Čím hasit?

     Obvyklé je hašení požárů jedlých tuků zakrytím pomocí poklice, či například vlhké utěrky, zamezíme tím přístupu vzdušného kyslíku. Pečící trouby a fritézy mají ale přece jenom větší plochu a tak zakrytí nemusí vždy fungovat. Vzdušný kyslík opět pronikne k ohni a dusivého efektu se nedosáhne.

     Velmi dobrou účinnost proti požárům jedlých tuku a olejů vykazují vodní hasicí přístroje se speciálními aditivy, tedy třídy F (neplést si s obyčejným vodním hasicím přístrojem!). Chemická reakce obsahu těchto hasicích přístrojů s olejem vytváří ochranný film. Směs voda - aditivum vytváří krycí povrch na hořící tukové ploše, něco jako omeletu. Vzniklá vrstva brání přístupu vzdušného kyslíku a uhasí oheň velmi rychle, v řádu vteřin. Tato vrstva je kompaktní a nevzniká nebezpečí opětného vzplanutí. Při hašení není třeba použít zvláštní techniku hašení. Pro ochranu zasahující osoby je však předepsán minimální odstup cca 2 metry.

     Specialisté v prodejně D.S.D. METAL plus s.r.o. nám doporučili do kuchyně hasicí prostředek HOME FIREMAN, jehož nespornou výhodou je schopnost hašení požárů třídy F, tedy právě jedlých tuků. 

     Veškerý tento sortiment lze zakoupit na e-shopu, nebo v kamenných prodejnách na adresách:

  • Karlova 7, Plzeň
  • T.G. Masaryka 113, Sušice
  • Kout na Šumavě 1, Kout na Šumavě 

Foto: KP a HZS
Video Facebook a HZS SŽ

D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.