Foto

Policejní pátrač – hledá živé, ztotožňuje mrtvé

Rozhovor s kriminalistou – policejním pátračem

30. září 2017 17:31 , aktualizace pondělí 9. dubna 08:33

Složky PČR

    V nedávném článku o Patriku Dankovi, který v Dobřanech okradl a ukopal mladého Ukrajince, jsme uvedli, že po něm pátrají policejní pátrači.


     Po vydání článku se nás mnoho čtenářů ptalo, kdo jsou to vlastně ti policejní pátrači. V článku jsme uvedli, že jsou to specialisté – kriminalisté, zaměřující se na cílené pátrání po osobách či věcech, a že jejich prací je shromažďování poznatků vedoucích k dopadení hledaných. Čtenáři ale prosili o více informací, a tak jsme jednoho z pátračů požádali o schůzku a pro vaši lepší představu o jejich práci jsme ho trochu vyzpovídali. Samozřejmě vzhledem k jeho práci nelze uvést ani jméno a ani zveřejnit jeho fotografii.
Doplnil byste nějak naší definici policejních pátračů?

     Jen o to, že pátrači mimo pátrání po hledaných osobách mají ještě na starosti pátrání po pohřešovaných osobách, kdy se jedná o nejnáročnější pátrání co do času a počtu nasazených pátrajících osob. Dále policejní pátrači mají na starosti pátrání po totožnosti nalezených lidských pozůstatků.


Pátrači tedy slouží jen u SKPV (Služba kriminální policie a vyšetřování)?

     Ano pátrači slouží jen u SKPV, kde vedou jednotlivá pátrání po osobách hledaných, či pohřešovaných.


Co práce pátrače všechno obnáší?

     Práce pátrače obnáší samotné vyhlášení pátrání do pátracích systému a jak jste již zmínil shromažďování poznatků a informací vedoucích k dopadení hledané osoby a k vypátrání pohřešované osoby, či ke ztotožnění lidských pozůstatků s konkrétní osobou.


Jak se policista může stát pátračem a jaké musí splňovat předpoklady?

     Pátračem se může stát ten policista, který má zájem o již popsanou práci, kdy je na pozici vypsáno nabídkové, či výběrové řízení. Samozřejmostí je, že musí prokázat znalosti příslušných zákonů a vnitřních předpisů.


Můžete nám alespoň obecně naznačit, jaké technické vybavení pátrači při své práci používají?

     Technické vybavení zmíním jen stručně a to: psací potřeby, počítač, mobilní telefon, vozidlo, na vyžádání vrtulník a také nesmím zapomenout na svého parťáka. Samozřejmě, že v případě závažných pátrání můžeme nasadit ještě další prostředky a síly.


Máte z praxe pátrače nějaký zajímavý případ, o který se s námi můžete podělit?

      Pro pátrače jsou zajímavé všechny případy, kdy dojte k vypátrání osoby, zejména když dobře dopadne pohřešování dítěte, nebo seniora.


Možno samozřejmě i doplnit nějakou otázku, která nás nenapadla.

     Chci doplnit jen to, že na pátracích akcích se podílí i pořádkové jednotky policie, kdy bez jejich účasti by nebylo možné v relativně krátké době propátrat často velmi nepříjemný terén.
     Také bych chtěl poděkovat za pomoc všech občanů, kdy po zveřejnění pátrání prostřednictvím médií volají či posílají poznatky, které jsou pro naše pátrání velmi cenné. Děkuji.


Díky moc za rozhovor!