Foto

Bojovník, který učí bojovníky a Černý mezi černými

"Instruktora, který tam byl přede mnou, našli rozčtvrceného v kufru"

1. prosince 2019 20:04 , aktualizace 20:04

Partner článku – Alfa Tactical

     Podplukovníka Pavla Černého určitě nemusíme odborné veřejnosti představovat. Těm ostatním se tohoto zajímavého člověka pokusíme popsat, což je ale problém, protože jeho život by stačil na několik knih.
     Mgr. Pavel Černý, pplk. v.v., je bezpochyby nejznámější český policejní instruktor, metodik střelecké přípravy, který trénoval nejen nové policisty, ale i příslušníky českých elitních složek, vyučoval střelbu, sebeobranu, ale i použití speciálních zbraní. Má za sebou kurzy policejního vyjednavače, ostřelovače, osobního strážce ve velmi rizikových oblastech či řadu kurzů přežití.

     Podplukovník Černý nyní vyučuje policejní zásahové jednotky po celém světě. Podívejte se s námi na neuvěřitelný seznam míst, kde všude pracoval:

     V roce 2004 odjel cvičit policejní instruktory do Afghánistánu, o rok později zastupoval Policii ČR ve Španělsku, pak cvičil speciální policejní složky v Bulharsku a Lotyšsku. V roce 2008 začíná cvičit policejní specialisty v Kongu, následuje výcvik instruktorů španělských policejních složek a Guardia Civil. V roce 2010 učil Útvar osobitného určenia Policie SR a rok později odjíždí učit policejní instruktory do Indie a pak do Mexika, zde dokonce školí ochranný tým mexického ministra obrany.
     V letech 2012 až 2017 cvičí policii v Číně, Macau, Gruzii, Vietnamu, republice Togo, Egyptě a Kuwaitu. Naposledy trénoval loni speciální jednotky SWAT v Chengdu a Zhan Jiangu v Číně.

Máte právo bránit se!

     Pavel Černý je dlouholetým zastáncem názoru, aby slušní lidé nebyli omezováni v právu nosit střelnou zbraň. Vysvětluje, že není v silách žádného státu, i kdyby měl sebelepší policii, aby byl policista vždy tam, kde dojde k teroristickému či jinému útoku a proto nesmí být lidem upřena možnost bránit se sami.
 „Zbraní mezi lidmi se nebojím, vlastnit legálně zbraň není žádná legrace. Musíte se stát zodpovědnějším, řešíte pak mimo jiné skladování zbraně, aby se k ní nedostaly děti, řešíte, kam ji dáte, když jdete třeba plavat,“ říká.
     „Držení zbrojního průkazu z vás svým způsobem dělá lepšího člověka, musíte totiž být odpovědnější než ti ostatní. Nosíte-li zbraň, musíte si prakticky změnit život. Hlídat si vše, chování na veřejnosti, plánovat kde se budete pohybovat i třeba jaký zvolíte způsob zábavy. Stačí totiž obyčejný přestupek se zbraní a podruhé už o zbrojní průkaz přijdete,“ vysvětluje Pavel Černý.
Černý mezi černými
     Podplukovník Černý je i autor mnoha policejních výcvikových materiálů a se svými kolegy napsal mimo jiné i Manuály obranné střelby. V nedávné době vyšla jeho kniha s poněkud zvláštním názvem Černý mezi černými. Kniha pojednává právě o jeho četných zahraničních výcvikových misích. Přibližuje četné autorovy zážitky nejen při výcviku policejních složek po celém světě, ale také líčí poutavým a občas i velmi humorným způsobem, jak našinec může některé země a jejich obyvatele vidět v rámci své profese policejního instruktora naprosto jinýma očima, než by zažil coby běžný turista.

    Jak sám autor uvádí jeho vyprávění si nedělá pražádný problém s nějakou politickou korektností a pplk. Černý jím ukazuje z hlediska své akční profese navštívené země i lidi, co tam žijí. Tedy skutečně takové události, jaké autor prožil, viděl a vnímal.
     Cílem knihy je nejen pobavit a snad i někoho poučit, a nese s sebou coby podtext i jisté poselství a zamyšlení nad současným světem a jeho směřováním.
    Kniha byla pojmenována podle jedné konkrétní události, kterou autor prožil v africkém Kongu.

Setkání a beseda s Pavlem Černým v Plzni

    Pokud Vás tato kniha nebo sám její autor zaujal, můžete se s ním setkat ve čtvrtek 12. prosince v restauraci ACW Saloon v Kollárově ulici 18 v Plzni, kde od pěti hodin odpoledne proběhne beseda, vyprávění a také autogramiáda. 


  Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.