Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Koronavirus Covid-19 dorazil do Česka

Zatím zjištěny tři případy, ani jeden z Plzeňska, přinášíme instrukce epidemiologa FN Plzeň

1. března 2020 18:22 , aktualizace 21:18

     Dle očekávání dorazil dnes nový typ koronaviru Covid-19 do Česka. Tři pacienti jsou nyní izolováni na infekčním oddělení v Praze na Bulovce. Jde o dva muže narozené v letech 1952 a 1976 české státní příslušnosti a ženu, Američanku, narozenou v roce 1999. Oba Češi se vrátili z Itálie a ani jeden nepochází z Plzeňska, Američanka studovala na univerzitě v Miláně.
     Pacient, u kterého se koronavirus potvrdil v Ústí nad Labem byl podle předem stanoveného schématu převezen na pražskou Bulovku. 
     Dle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha byla nákaza u všech tří pacientů potvrzena testy a doplnil, že Česko posílá vzorky do laboratoře v Berlíně, která má nákazu definitivně potvrdit.
     V Plzeňském kraji na koronavirus zatím otestovali lékaři asi dvě desítky lidí a výsledky všech testů byly negativní.

     Mnoho lidí panikaří a vůbec si neuvědomuje, jak v podobné situaci nebo při její hrozbě jednat. Vedení Fakultní nemocnice Plzeň proto vydalo toto varování a instrukce, které vám celé přinášíme.

Doporučení epidemiologa FN Plzeň

      V rámci šířícího se onemocnění koronavirem již nejen v Číně, ale i po celém světě, doporučujeme našim zaměstnancům i pacientům následující postupy.

  • nový virus se šíří respirační cestou – obdobně jako virus chřipky, opatření k zabránění jeho šíření jsou obdobná jako je tomu u chřipky
  • onemocnění koronavirem může mít obdobné příznaky jako chřipka, tedy bolest hlavy a kloubů, zvracení, malátnost, kašel, třesavka – později mohou mít zhoršující se průběh
  • pokud pacient má výše uvedené příznaky a navštívil destinaci, která byla Světovou zdravotnickou organizací definována jako oblast riziková, žádáme o jeho zavolání na Kliniku infekčních nemocí a cestovní medicíny na tel. 37 740 2264 a informování o této skutečnosti. Odborníci infekční kliniky telefonicky domluví další potřebné kroky k léčbě
  • žádáme zaměstnance FN Plzeň, aby v případě zmíněných obtíží u pacientů odebírali i cestovní anamnézu. V případě, že zjistí skutečnost, že pacient pobýval v rizikové oblasti, oznámili tuto skutečnost pohotovostnímu lékaři infekční kliniky na tel. 37 740 2264, ústavnímu epidemiologovi na tel. 37 740 2258, 37 740 2323 a v mimopracovní době sloužícímu administrátorovi na tel. 37 740 1111

                    MUDr. Jaroslav Jirouš
vedoucí lékař epidemiologického oddělení FN Plzeň

     Co dělat, pokud jste přicestovali z oblasti nákazy novým koronavirem či jste přestupovali na velkých mezinárodních letištích a máte horečku, kašel či dušnost?

  • Pokud jste doma, nikam nechoďte – vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi.
  • Často si myjte ruce mýdlem a vodou, případně používejte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu.
  • Při kašli a kýchání si zakrývejte ústa a nos kapesníkem nebo paží či rukávem, ne rukama.
  • Kontaktujte Kliniku infekčních nemocí a cestovní medicíny (INF) na tel. 377 402 264, 377 402 657. Případně podle místní příslušnosti územní pracoviště krajské hygienické stanice na telefonní čísla uvedená v obrázku. Pokud jste byli vyzváni k vyšetření, nejezděte hromadnou dopravou. Pokud je to možné, nasaďte si ochrannou ústní roušku. Nevstupujte do čekárny a zazvoňte na označený zvonek u hlavních dveří infekční kliniky FN Plzeň-Bory, Edvarda Beneše 13, Plzeň. Personál  se Vám bude ihned věnovat.

  Co dělat, pokud jste přicestovali z oblasti nákazy novým koronavirem či jste přestupovali na velkých mezinárodních letištích a nemáte žádné příznaky onemocnění? 

  • Po celou dobu maximální inkubační doby, tj. 14 dnů od odletu z oblasti nákazy zůstaňte doma, minimalizujte kontakt s ostatními lidmi.
  • Často si myjte ruce mýdlem a vodou, popřípadě používejte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu.
  • Kontaktujte telefonicky pracoviště odboru protiepidemického KHS Plzeňského kraje se sídlem v Plzni (KHS) na tel. 377155209, -205, -204, -100, které rozhodne o příslušných protiepidemických opatřeních včetně karantény.
  • Příslušný praktický lékař Vám vystaví případné potvrzení o nařízení karantény.
  • Pokud se objeví příznaky jako teploty, kašel, dušnost, kontaktujte Kliniku infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Plzeň (INF) na tel. 377 402 264, 377 402 657. Případně podle místní příslušnosti územní pracoviště krajské hygienické stanice na telefonní čísla uvedená v obrázku. Pokud jste byli vyzváni k vyšetření, nejezděte hromadnou dopravou. Pokud je to možné, nasaďte si ochrannou ústní roušku. Nevstupujte do čekárny a zazvoňte na označený zvonek u hlavních dveří infekční kliniky FN Plzeň-Bory, Edvarda Beneše 13, Plzeň. Personál  se Vám bude ihned věnovat.

Co je to koronavirus?

     Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS či infekci MERS.
     Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli nCov, případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Vědci už dokázali popsat genetickou strukturu viru a Čína tyto údaje uvolnila veřejnosti, takže na výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě.

Jak se koronavirus přenáší?

     Jedná se o takzvanou kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem a zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví neustupujícími horečkami, které mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů, brzy se objeví projevy kašle a následovat může zápal plic.

Kdo je ohrožen?

     Mezi nejohroženější skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Nebezpečí tak hrozí lidem s chronickými onemocněními jako kardiovaskulárním onemocnění, diabetici, lidé s chronickými dýchacími obtížemi, rakovinou nebo vysokým tlakem.

Prevence

     Ministerstvo zdravotnictví vydalo tyto pokyny k minimalizace rizika nakažení. Důležité je postupovat tak, jako při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:

  • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
  • dodržovat základní hygienická pravidla
  • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
  • samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku


Léčba

     Pro infekci Covid-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba.
     Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění Covid-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby potvrzuje na svých stránkách i Světová zdravotnická organizace.