Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Video

Sirény - co bychom všichni měli vědět

Vzhledem k současné vážné mezinárodní situaci záchranné složky připomínají

2. března 2022 11:35 , aktualizace 12:00

Hasiči Záchranáři

     Sirény představují důležitý prostředek k varování občanů při jakémkoliv ohrožení. V současné době pokrývá systém sirén téměř 100 % všech trvale osídlených oblastí. Kromě sirén jsou jeho součástí i obecní rozhlasy napojené na dálkové ovládání nebo ovládané ručně.

     Mnoho lidí ale vlastně pořádně netuší, jaké signály se u nás používají a co znamenají, a proto hasiči publikovali toto video:


Druhy signálů sirény

     Některé modernější sirény jsou elektronické a po zaznění signálu občanům oznamují i informace o tom, jaký druh nebezpečí jim hrozí. Starší typy však pouze „houkají“ a je proto důležité umět rozlišit, co znamenají jednotlivé druhy signálů.

Všeobecná výstraha
      Tento signál slouží k okamžitému varování obyvatelstva při hrozícím či nastalém nebezpečí nebo jakýchkoliv mimořádných událostech, které ohrožují životy a zdraví občanů, jejich majetek nebo životní prostředí. Jedná se o kolísavý tón, který trvá 140 sekund a může zaznít třikrát po sobě ve zhruba tříminutových intervalech.

Požární poplach
     Dalším signálem vyhlašovaným tímto systémem sirén je požární poplach, který slouží ke svolání jednotek požární ochrany. Rotační sirény ho vyhlašují pomocí přerušovaného signálu, který trvá po dobu jedné minuty v podobě 25 sekund trvalý tón, 10 sekund přerušení, 25 sekund opět trvalý tón. Elektronické sirény po dobu jedné minuty napodobují zvuk trubky HÓ-ŘÍ, HÓ-ŘÍ.
     Požární poplach nepředstavuje varovný signál určený pro obyvatele. Pokud ho uslyšíte, důležité je hlavně zjistit, jestli se případný požár nebo jiná událost neděje ve vašem bezprostředním okolí.

Zkouška sirén
     Pravidelná zkouška sirén probíhá ve 12 hodin každou první středu v měsíci. Tímto signálem se ověřuje funkčnost a slyšitelnost celého systému. Signálem pro zkoušku sirén je nepřerušovaný tón, který trvá po dobu 140 sekund. 
     (Pozn. red.: Zkouška sirén dnes, tedy 2. března mimořádně neproběhne. Důvodem je snaha předejít nežádoucí panice mezi obyvatelstvem, hlavně s ohledem na občany z Ukrajiny, kteří v ČR vyhledávají bezpečí před válkou probíhající v jejich vlasti)

Co dělat, když zazní všeobecná výstraha?

   Je důležité rychle zjistit, jaké nebezpečí vám vlastně hrozí a podle toho se zachovat. Nejrychleji se informace objeví v prověřených internetových zpravodajstvích spolupracujících ze složkami IZS a souběžně s tím v rozhlasu, následně pak i v televizních mimořádných zpravodajských relacích.
     Zde se dozvíte, co se konkrétně stalo, proč došlo k varování obyvatelstva i jak byste měli dále postupovat.

      Informace jsou sdělovány také prostřednictvím pouličního rozhlasu, elektronické sirény nebo z auta policistů či hasičů. V případě výpadku elektrického proudu zkuste využít přenosný radiopřijímač na baterie. Pokud nejste v bezprostředním ohrožení, nesnažte se obsadit tísňové linky. Vždy postupujte podle pokynů zasahujících členů IZS.

    Různé druhy ohrožení samozřejmě vyžadují jiný přístup, vhodným jednáním ale sami můžete pomoci nejen sobě. Ověřte, zda o nebezpečí jsou informováni i lidé ve vašem okolí, případně je okamžitě varujte a pomozte jim se ukrýt. Myslete na starší osoby, neslyšící i nemocné a snažte se uklidnit osoby, které ve vlastním strachu vyvolávají paniku a šíří neověřené poplašné zprávy.

    Nezapomeňte spolupracovat se záchrannými složkami a vhodně je informovat o vývoji situace.

Foto ilustrační


Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.