Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Ukrajina - informace o pomoci nejen lidem, ale i psům

Plzeňsko se semklo v pomoci Ukrajině, pamatováno je i na opuštěná zvířata

28. února 2022 14:21 , aktualizace 14:21

     Celý víkend se na nás obracejí lidé s otázkami, jak by v současné situaci mohli pomoci nebo přispět ozbrojeným konfliktem zmítané Ukrajině. Není bohužel v našich silách informovat o všech vznikajících a probíhajících sbírkách, zde je proto alespoň několik těch větších oficiálních.

Český červený kříž

     Český červený kříž vydal tiskovou zprávu, ve které popisuje svou aktuální činnost na pomoc Ukrajině:

     Český červený kříž již od roku 2014 poskytuje humanitární pomoc určenou nemocným a raněným na Ukrajině. Ukrajinský červený kříž již převzal čtrnáct zásilek pomoci a nyní připravujeme její další fázi.
     Jak jsme již informovali, převzal Ukrajinský červený kříž 7. února další pomoc vypravenou Českým červeným křížem. Naše pomoc reaguje na vývoj situace na Ukrajině, kde již osm let probíhají nepokoje střídané ozbrojeným konfliktem, což zejména na východě země vážně narušilo standardní systém poskytování zdravotní péče, který nahrazují mobilní zdravotnické týmy Ukrajinského červeného kříže.

     Aktuálně pokračujeme v dodávkách tzv. traumasetů pro poskytování první pomoci zejména v případě hromadných zdravotnických ztrát. Po první zásilce 500 traumasetů pomoc pokračuje až do celkového počtu 3.500. Celkem tak Ukrajinský červený kříž obdrží přes 110 tisíc kusů zdravotnického materiálu o celkové hmotnosti přes 5 tun a hodnotě 3,6 mil. Kč.
    Na základě požadavků ukrajinských kolegů jsme již zahájili přípravu další fáze pomoci. Bude opět určena mobilním zdravotnickým týmům Červeného kříže a zahrne další automobily využívané jako mobilní ambulance a k převozům nemocných, zdravotnické stany, nosítka, chirurgické sety a další prostředky.

    Ukrajinský červený kříž poskytuje v souladu se Základními principy ČK&ČP pomoc všem raněným a nemocným bez ohledu na jejich příslušnost národnostní, jazykovou či jinou. 

    Pomoc Českého červeného kříže je financována podporou Ministerstva zahraničních věcí a z prostředků Fondu humanity ČČK. Na Fond humanity ČČK koná Český červený kříž veřejnou finanční sbírku pro pomoc na Ukrajině: č.ú. 333999/2700, v.s. 1502
    Možnosti přispět dárcovskou SMS a rozhraní pro platbu online jsou dostupné na:
www.cervenykriz.eu/fond-humanity-cck

    Český červený kříž Plzeň - město a Rokycany také v Plzni organizuje sbírku zdravotnického materiálu, kterého je již nyní nedostatek. V současné chvíli jsou nejvíce potřeba obvazy, obinadla, elastická obinadla, sterilní čtverce, cívkové náplasti, trojcípé šátky, dlahy typu SAM, termofólie a izotermické fólie, zaškrcovadla o šíři minimálně 6 cm, turnikety a vyšetřovací nesterilní rukavice.
   Jsou také potřeba běžné hygienické potřeby jako šampóny, mýdla, sprchové gely, dětské pleny, dámské hygienické vložky, pěna na holení, jednorázové holící strojky, hřebeny, vlhčené ubrousky, deodoranty, papírové kapesníčky, krémy na ruce, krémy na opruzeniny a jednorázové přebalovací podložky. Přispět je možno i sušeným mlékem, přesnídávkami, kojeneckými lahvemi, dudlíky, teploměry, svítilnami a bateriemi.

     Těmito věcmi je možné od pondělí do pátku mezi desátou dopoledne a třetí odpoledne přispět na Ošacovacím středisku Českého červeného kříže Plzeň - město a Rokycany v Tylově ulici č. 9 v Plzni.     

Město Plzeň

     Plzeň se intenzivně připravuje na přijetí válečných uprchlíků z Ukrajiny, chce jim zajistit komplexní podporu a pomoc. V tuto chvíli je pro ubytování uprchlíků k dispozici 700 míst, které by bylo možné ihned využít, řeší se ale i další záležitosti, jež budou po příchodu ukrajinských občanů potřeba.
     Situace zvedla obrovskou vlnu solidarity, přichází nabídky nejrůznějších forem pomoci od jednotlivců i firem. Podle vedení Plzně je nyní zcela zásadní nastavit systém tak, aby řešil pomoc od chvíle, kdy váleční uprchlíci vstoupí na území ČR. 
     Z rozhodnutí ministerstva vnitra by v nejbližší době mělo pod vedením kraje vzniknout krajské asistenční centrum pomoci pro registraci cizinců, vyřizování jejich pobytů a podobně.
     „Mezi Plzeňany se zvedla obrovská vlna solidarity. Velmi za ni děkuji. My už od čtvrtka intenzivně řešíme, co a jak, abychom se na příchod válečných uprchlíků připravili. Nejde o to jim jen poskytnout ubytování, ale i vzhledem k tomu, že se bude jednat především o ženy a děti, tak jim zajistit možnost chodit do školky, školy, anebo na kroužky. Chceme, aby především děti byly zapojeny do normálního života, aby se jich tato nepříjemná situace dotýkala co možná nejméně,“ uvedl primátor Plzně Pavel Šindelář, jenž na úrovni města jmenoval speciální pracovní skupinu úředníků, zástupců poskytovatelů sociálních služeb a politiků.
     Už v pátek město informovalo, že má připraveno deset svých bytů a na speciální fond „Pomoc Ukrajině“ chce uvolnit šest milionů korun, usnesení projedná v pondělí Rada města Plzně, na nejbližším jednání pak i zastupitelé.

      Podle náměstka primátora Davida Šloufa, jenž má koordinaci opatření na starost, zástupci města spolu s kolegy z městských obvodů registrují nabídku na pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny, dostávají ale také dotazy, jak je město Plzeň připraveno tuto situaci řešit. „Zapojeni jsou všichni, kteří by měli do procesu vstupovat. Ve velmi krátké době se nám například povedlo zjistit, že je nyní dostupných 700 ubytovacích kapacit na území Plzně, okresu Plzeň-jih a Plzeň-sever.
     Dále v tomto pokračujeme, jsme připraveni sehnat veškeré volné kapacity, tedy ubytovny, penziony, kempy, hotely a další. Dojde také k oslovení realitních kanceláří a soukromých majitelů nájemních bytů,“
uvedl David Šlouf.
     Podle jeho slov již také přicházejí první rodiny z Ukrajiny. Konkrétně v bytě 2+1 na Doubravce byla včera ubytována rodina se dvěma dětmi, dnes by mělo najít v Plzni zázemí dalších šest lidí. „Dva z nich už tu jsou, dvě ženy ve věku 15 a 29 let a dvě malé děti jsou na cestě,“ doplnil David Šlouf s tím, že se aktuálně řeší ubytování i pro dalších šest rodin.

Náměstek primátora David Šlouf za zcela zásadní považuje nastavit takové systémové řešení, které řeší a popisuje komplexní podporu a pomoc od momentu, kdy váleční uprchlíci vstoupí na území ČR a budou chtít zůstat z jakýchkoliv důvodů v Plzni. Shrnul také, co dalšího je aktuálně již domluveno, nebo se připravuje:

  • Odbor sociálního a dostupného bydlení Magistrátu města Plzně vyzval k vytvoření společné platformy se všemi poskytovateli sociálních služeb, kteří chtějí a mohou lidem z Ukrajiny pomoci. Velké jednání se uskuteční dnes odpoledne.
  • Prostřednictvím Diecézní charity Plzeň, Člověka v tísni a dalších poskytovatelů sociálních služeb se snaží město efektivně směrovat humanitární a potravinovou pomoc, včetně informace pro veřejnost o tom, co je nejvíce zapotřebí, kdy, kde a na koho se obracet.
  • Ve spolupráci s Odborem azylové politiky a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR Plzeň a cizineckou policií připravuje Plzeň jasný postup, jak jednat v případě registrace, vyřízení víz, pracovních povolení, dávek hmotné nouze a další.
  • Plzeň také bude řešit postup pro přijetí dětí z ukrajinských rodin do škol a školek.
  • Město pracuje na zajištění překladatelské a tlumočnické pomoci ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb a firmami, které již zaměstnávají lidi z Ukrajiny.
  • Dojednává se doprovod na Úřad práce a pomoc při uplatnění na trhu práce.
  • Jedná se o zajištění jazykových a rekvalifikačních kurzů pro občany Ukrajiny, kteří v Plzni, zejména z důvodu sloučení rodiny, budou chtít zůstat.
  • Bude založen fond pro usnadnění ubytování zejména rodin za účelem zaplacení kauce nebo prvního nájmu. Vícezdrojově bude možné přispívat ze strany města, obvodů, fyzických a právnických osob.
  • Připravuje se zajištění lékařské pomoci pro děti i dospělé.

      Aktuální informace včetně odkazů, kam se mohou lidé obracet s nabídkou pomoci potravin, dek, spacáků, oblečení a podobně, zveřejňuje město průběžně na Facebooku Plzeň.eu a webu www.plzen.eu.

     Ve zbrojnici dobrovolných hasičů v Černicích také ode dneška probíhá materiální sbírka věcí určených na pomoc Ukrajině.

Pamatováno je ale i na opuštěné psy

      Na válkou zmítaném území samozřejmě zůstává velké množství opuštěných zvířat, jejichž majitelé buď zemřeli, nebo museli utéct. Pomoci dobrovolníků, kteří shromažďují opuštěné psy a starají se o ně v útulcích se rozhodla majitelka Psího salonu Jessie v Plzni:

     Vzhledem k situaci na Ukrajině jsem se rozhodla udělat v salonu Materiální sbírku pro psí útulky na Ukrajině. Sbírka je zahájena od pondělí 28. února a lidé mohou každý všední den od 12:00 - 19:00 nosit do salonu na adrese Přemyslova 137/25 Plzeň naproti OC Plaza věci jako např. deky, podložky, psí pleny, granule, konzervy, pamlsky, piškoty, vlhčené ubrousky, rukavice, kanyly, odčervení, NACL roztok, vodítka a obojky.
     Jsem v kontaktu s organizací Plné bříško z.s., se kterou jsem domluvená, že v salonu vybrané věci jim odvezu a společně je odvezeme do psích útulků na Ukrajině.
     Sbírka zatím nemá určený datum ukončení, protože tyto věci budou již potřeba dlouhodobě, zkrátka není jich nikdy dost



KS Therm

Nabízíme instalatérské, topenářské a plynařské práce včetně revizí. Dodáváme a montujeme tepelná čerpadla, solární systémy, rekuperace, kogenerační jednotky, kotle, podlahové i stěnové topení či kompletní systémy vytápění. Provádíme zateplování budov, výměny oken a stoupaček i kompletní koupelny.